profesör testi

Ne zaman hayatında bazı şeyler taşınamaz hale gelirse, ne zaman 24 saat kısa gelmeye başlarsa, O zaman *mayonez kavanozu ve 2 fincan kahveyi* hatırlayiniz!

Bir gün bir profesör, masasının üzerinde bir-iki kutu ile felsefe dersindedir. Ders başlar ve hiçbir şey söylemeden, önüne büyükçe bir mayonez kavanozunu alır , içerisini tenis topları ile doldurur. Ve öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar, Öğrencilerin hepsi bırden kavonozun dolduğunu ifade ederler.

Bu defa önündeki kutulardan bırındeki çakıl taşlarını kavanoza dökerek ıyıce çalkalar ve çakıl taşları topların arasından kayarak boşluklara yerleşir. Sonra öğrencilere tekrar kavanozun dolup dolmadığını sorar, onlar da “evet doldu” derler.

Tekrar profesör masanın üzerindeki diğer kutuyu eline alır ve içindeki kumu yavaşça kavanoza döker. Tabii ki kumlar da çakıl taşlarının aralarındaki boşlukları doldurur. Ve tekrar öğrencilere kavanozun dolup dolmadığını sorar, öğrenciler de koro halinde ‘evet’ derler.

Bu sefer profesör masanın altındaki 2 fincan kahveyi alır ve kavanoza boşaltır, kahve de kumların arasında kalan boşlukları doldurur. Öğrenciler gülerler! Profesör öğrencilerin gülüşünü destekleyerek ‘eveet’ diyerek; ben ‘Bu kavanozun sızlerin hayatı gıbı olduğunu anlatmaya çalışdım der.

Şöyle ki; Bu tenis topları hayatınızdaki önemli şeylerdir;inançlarınız,ibadetleriniz,aileniz,dostlarınız,sağlığınız sizin için *önemli olan şeylerdir*.Diğer şeyleri kaybetseniz de, bu *önemli şeyler* kalır ve hayatınızı doldurur.O çakıl taşları ise bunlar kadar önemli olmayan şeylerdir; işiniz, eviniz, arabanız vs.Kum ise hayatınızdaki küçük şeylerdir.Şayet kavanoza önce kum doldurursanız, çakıl taşlarına ve özellikle de tenis toplarına yeterli yer kalmaz.

Aynı şey hayatımız için de geçerlidir. Vaktinizi ve enerjinizi küçük şeylere harcar, israf ederseniz, önemli şeyler için vakit kalmayacaktır.Sonra da bu önemsiz işlerle meşgul olduğunuz için hayatınızda büyük bı *anlamsızlık* oluşacaktır Dikkatinizi sizi mutlu kılacak işlere verin. İlkönce tenis toplarını kavanoza yerleştirin.Kavanoza ilk ne yı koyacağınızı iyi düşünün ve sıralamayı iyi yapın.Gerisi hep kumdur.*Bu ara bir öğrenci parmağını kaldırır ve sorar; ‘Pekiyii, iki fincan kahve neyı temsil ediyor? Profesör gülerek: ‘Bu soruyu sorduğuna sevindim.Her nekadar yoğun olursanız olun, dostlarınız ve sevdiklerinizle* bir fincan kahve içecek kadar vakit ayırın.

Hayat, içine herşey alacak kadar geniştir ,SIRALAMAYI DOĞRU YAPABİLİRSEN


Tags:

Bilgecan Rüya Yorumu Yemek Tarifleri Sitesi