Broklyn Köprüsü Hikayesi

New York’ta Mahattan ile Broklyn arasına kurulmuş olan Broklyn köprüsü genç aşıkların özel mekanlarından biridir. Bu zarif köprünün yapılış öyküsü aşıkların mekan olarak burayı seçmelerini açıklar gibi. Köprünün zarif kavsinde saklı sessiz aşk öyküsünün kahramanları birbirlerine sabırla eşlik eden şefkatle seven bir çifttir. “Roebling” çifti..

Roebling ailesi mühendis bir ailedir. Babaları John Roebling yetenekli ve de yetenekli olduğu kadar idealist bir mühendistir. 1883 yılında Manhattan ile Broklyn’i birbirine bağlayacak köprü projesi yapar. Ancak inşaat uzmanları köprüyü oldukça hayali bulurlar. Böyle bir köprünün inşaatının mümkün olmayacağını söylerler.

John kedisi gibi mühendis olan oğlu Washington’u bu köprüyü inşa edebileceğine ikna eder. Çok geçmeden baba-oğul birlikte bazı bankacıları projeye sponsor olmak için ikna ederler. İnşaat başlar.
Ne yazık ki inşaatın ikinci ayında şantiye de meydana gelen kazada baba Roebling hayatını kaybeder. Oğlu Washıngton’da ciddi biçimde yaralanır. Oğlunun beyni hasar gördüğü için konuşma yeteneğini kaybeder. Bu arada inşaat da tamamen durur. İşçiler dağılmaya başlar. Bankacıları kaybetme telaşı alır. Köprünün nasıl inşa edileceğini yalnızca baba-oğul bildiği için projenin yattığın düşünürler. Washington bir gün hastanede yatağına mahkum halde yatarken aklına bir iletişim yöntemi geliştirme fikri gelir. Her yanı felçlidir ancak sadece tek parmağını oynatabilmektedir. Yanında sabırla bekleyen, ideallerini paylaşan sevgili karısına dokunur tek parmağıyla. Uzun uğraşlar sonunda parmak işaretiyle karısına köprü inşaatının detaylarını anlatmaya başlar. Sevdiği adamın ideallerine sonuna kadar inanan kadın sabırla şefkatle projenin detaylarını incelemeye başlar. İnşaat mühendislerine hece hece anlatır projeyi. Ve bu tam 13 yıl sürer. Sonunda altında nice aşıkların aşklarının tazelendiği Broklyn köprüsü tamamlanır….


Tags:

Bilgecan Rüya Yorumu Yemek Tarifleri Sitesi