BAŞARILI İNSANLARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ

Eğitim araştırmacısı Benjamin Bloom başkanlığında, Chicago Üniversitesinde bir ekip tarafından yapılan bir araştırmada, dünya çapında alanlarının en iyisi olan, dünyanın en başarılı 120 yıldız üzerine beş yıl süren bir araştırma yapar. Araştırmaya dahil olanlar arasında; Bilim adamları, Matematikçiler, heykeltıraşlar, Piyanistler, Tenisçiler, Futbolcular, Olimpik yüzücüler vs bulunmaktadır.

Eğitim araştırmacıları bu tip başarılı insanların doğuştan böyle olmadıklarını fakat bu yönde eğitilip, büyütüldüklerini saptamışlar.

Araştırmaya konu olan başarılı insanların yetenekleri farklı, ancak çocukluk deneyimleri hemen hemen aynıydı.

Bu insanların ortak özellikleri, bilinçli ve çocuklarına “önem veren” anne – babalara sahip olmalarıdır. Böylelikle anne babalar tarafından sahip çıkılan yetenek sinyalleri erkenden keşfedilmiş ve desteklenmiştir.

Bu anne – babalar çocuklarının kabiliyetlerini işlemek için, çocuklarla iyi iletişim kuran, sıcakkanlı, arkadaş canlısı çocukları takdir etmeyi bilen öğretmenleri arayıp bulurlar.

Çocuklarının cesaretleri kırıldığında anne – babaları onlara “yapamıyorsun, beceriksiz!” dememişler. Onları “yapabileceklerine” inandırmışlar.

Yüzyılımızda bunun en iyi örneği Edison’dur. Yaramazlıkları yüzünden, ilkokul üçüncü sınıfta okuldun kovulmuş bir insandır Edison. Kendi çevremizde okuldan atılan çocuklardan hepimiz biliriz ki, bu çocuklar daha da fazla yaramazlık yapmaya başlarlar.

Ortaokulda Ahmet isminde bir arkadaş vardı. Yaramazlıkları yüzünden okuldan atıldı. Zaman zaman mahallede görürdük kendisini. Her seferde başı belaya girerdi. Hep yaramazlık yapmaya devam etti. Uzun yıllar göremedim Ahmet’i. Yıllar sonra oturduğumuz apartmanın karşısındaki binaya taşındı. Dört çocuğu olduğunu öğrendim. İşleri yolunda değildi. Geçici işler yapıyordu. İnşaatlarda çalışıyor, sezonluk işlere girip çıkıyordu. Sık sık içiyor ve mahallede naralara atıyordu. Anne ve babasıyla hala arası iyi değildi. Eşine ve dört çocuğuna hayatı zindan ettiğini komşularından öğrendim. Sürekli onları dövüyor ve evde hapis hayatı yaşatıyordu.

Sizin çevrenizde buna benzer örnekler vardır. Edison bunun istisnalarından birisidir. Tüm bunları yazmamın sebebi, Edison’un başarısının temelinde yatan en önemli etkiyi sizlerle paylaşmaktır. Okuldan kovulan Edison’un annesine öğretmeni bir de mektup gönderir. Mektup’ta “Bu çocuk adam olmaz” anlamında bir şeyler yazılıdır. Mektubu okuyan anne çocuğuna sarılır ve “Görecekler, benim çocuğum büyük adam olacak” der.

Okuldan atılan bir çocuk eve gitmeyi bile korkar aslında. Mecburen eve gittiği zaman da yiyeceği dayak ve fırçalara kendisini çoktan hazırlamıştır bile. Ailesinden her türlü olumsuz tepkiye kendini hazırlayan bir çocuğun, annesinin bu sözlerini duyduktan sonra ki psikolojisini düşünebiliyor musunuz?

Çok büyük bir hata işledikten sonra patron veya müdürünüz sizi affedince hissedeceğiniz güven ve siz affetme büyüklüğü gösterene karşı hissedeceğiniz saygıyı hisseder, hatası affedilen çocuk.


Tags:

Bilgecan Rüya Yorumu Yemek Tarifleri Sitesi