asiye türküsünün hikayesi

“Ağasar’ın balını
Gel salını salını
Adam cebinde taşır
Senin gibi gelini

Oy Asiye Asiye
tütün koydum keseye
Anan seni veriyu Bir bağa pırasiye
….”

Son yılların emşhur türkülerinden olan Asie veya Ağasar’ın balını türküsü, kurtlar vadisi dizisi ile birlikte meşhur oldu. Oysa oldukça eski bir türkü.
Kayıtlarda Giresun -Görele türküsü olarak geçiyor ve Ömer Akpınar’dan alındığı belirtiliyor. Bir Görele türküsünün niçin Ağasar’ın balını diye başladığını , Asiye’nin kim olduğunu merak ededim.
Sordum, soruşturdum, hikayesini hatırlayan çıkmasa da Kasımağzı köyü’nden diye duydum. Yakın bir süre önce internette hikayenin aslını öğrendim.
Türküyü yakan meşhur Sait UÇAR’ın babasının amcası Deşmanoğlu Kamil imiş. Sait UÇAR , Maçkalı olarak bilinse de ailesi Maçka’ya şalpazarı kasımağzı köyünden gitmiştir.
Tahminen 1895 li yıllarda, Deşmanoğlı kamil komşu Düzköy’den, Çömezoğulları’ndan – Çöemzli kızları hakkında daha pek çok türküler vardır- Asiye’ye sevdalıddır. Akçaabat’a tütün almaya gider. Döndüğünde Asiye’nin Dorukkiriş Köyünden fakir bir aileye elin verildiğini ve düğün kurulduğunu görür. Düğüne katılır ve şu türküyü söyler:
“oy asiye asiye
entarin veresiye
beni niye güvmedin
tütünden gelesiye

çabulalı gelinin
tenekeden kazanı
satsın çabulasını
alsın bakır kazanı
oy asiye asiye
entarin veresiye
anan seni veriyor
bir bağa bırasiye “

Daha sonra Asiye kocasından ayrılır ve Deşmanğlu Kamil ile evlenir.

Eynesil, Görele taraflarına da düğüne dittiği ve oralrda da çeşşitli türküler söylediği yazıda anlatılıyor. Demekki oralarda bu türküyü söyledi, oradan da derlenince Görele türküsü oldu.