Tavuk ve Ekmek

Bir zamanlar beyaz bir tavuk, ambarın yanındakı avlunun zeminini eşeleyerek, buğday tohumlarını açığa çıkarıncaya kadar kazımış. Gidip komşularını çağırıp şöyle demiş:

"Eğer bu tohumları ekersek yiyeceğimiz çoğalır. Bunu ekmeme kim yardım eder?"

Orada bulunan ördek, kaz, inek, keçi; “Biz yardım etmeyiz!” diye çeşitli mazeret uydurmuşlar. Tavuk onlara şu cevabı vermiş; “O hâlde ben kendim yapacağım."

Tohumları ekmiş. Onlar da büyümüş ve sarı sarı başaklar yetişmiş. Tavuk komşularına yine sormuş: "Başakları biçmeme kim yardım eder?"

Cevapları şöyle olmuş:

Ördek: Bu benim işim değil.

Kaz: Saygınlığım bozulur.

İnek: Bana fazla mesai olur.

Keçi: İşsizlik tazminatımı kaybederim.

Tavuk, "O hâlde ben yapacağım." demiş ve buğdayları biçmiş. Sonunda ekmeği pişirme zamanı gelmiş ve yine sormuş: "Bu ekmekleri pişirmeme kim yardım eder?" Onlar da şu cevabı vermişler:

Ördek: Bu bana külfet olur.

Kaz: Benim umurumda değil.

İnek: Ben yardım etsem, bu ayırım yapmak anlamına gelir.

Keçi: Aldığım yardımları kaybederim.

Tavuk, "O hâlde ben yapacağım." demiş ve 5 ekmek yapmış. Komşuları ekmekleri görünce birer tane istemişler. "Paylaş bizimle!..” demişler. Tavuk karşı çıkmış; “Hayır, bunları ben kazandım. Siz bana yardım etmediniz.” demiş. Komşuları kızıp bağırmışlar:

Ördek: Haksız kazanç!..

Kaz: Kapitalist sülük!..

İnek: Eşit haklar istiyoruz!..

Keçi: Hakkımızı söke söke alırız!

Pankartlar hazırlanmış hemen. Bağıra çağıra başlamışlar yürüyüş yapmaya. Durumu haber alan hükümet temsilcisi tavuğa gelerek uyarıda bulunmuş: “Bu yürüyüşe sebep sensin. Bu kadar aç gözlü olma!. Hemen ekmeklerini komşularınla paylaşacaksın!..”

Tavuk: “Ekmeğimi ben hak ettim. Böyle herkes istediği kadar kazanabilir.” demiş.

Temsilci zorla ekmekleri paylaştırmış. Ancak, komşuları küçük beyaz tavuğun neden bir daha ekmek pişirmediğini bir türlü anlayamamışlar...
 

Sedye Fiyatı Geri Sarımlı Düşüş Tutucu