pusulanın renkli ucu hangi yönü gösterir

Yüzyıllardan beri kaşiflerinPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? gezginlerinPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? gemicilerinPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? dağcıların yönlerini bulmada en büyük yardımcısı ne olmuştur acaba? Biraz düşününce cevabı hemen bulabilirsiniz. Tabii ki PUSULA .....! Bu müthiş aletin insanlık tarihindeki yeri yadsınamaz değil mi?

Söyle Nasılda bu sefer pusulayı inceleyeceğiz. Pusula nedirPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? nasıl çalışırPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? nerelerde ve nasıl kullanılır. Hadi hep beraber bu soruların yanıtını bulmak için turumuza başlayalım.

PUSULA NEDİR?
Basitçe pusulaPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? belli bir eksen etrafında serbestçe dönecek şekilde yapılmış küçük bir mıknatıs çubuğudur. PekiiiiPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? nedir bu mıknatıs çubuğun özelliği?
Her mıknatısın bir kuzey ucuPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? bir de güney ucu vardır. Eğer iki mıknatıs serbestçe salınacak şekilde yanyana asılırsaPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? birinin kuzey ucu diğerinin güney ucunu çekecek şekilde dengeye gelirler.
İşte pusulanın çalışma prensibi de budur. Pusulanın mıknatıs çubuğu dünyamızın manyetik kuzeyi tarafından çekilmektedir. Bu yüzden dünyanın neresinde olursak olalım pusulamızın N yazılı ve kırmızı renkli ucu daima dünyamızın manyetik kuzeyini gösterecektir.


MANYETİK SAPMAPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? MANYETİK KUZEYPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? COĞRAFİ KUZEY NEDİR?

Pusulamızın gösterdiği kuzey her zaman manyetik kuzeydir ve bu gerçek coğrafi kuzeyden birkaç derece farklıdır. Bu farklılığın adı ‘’Manyetik Sapma’’dır. Bu sapmaPusulanın Renkli Ucu Nereyi Gösterir? - Pusulada Renkli Ucun Yönü Nereyi Gösterir? bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Bu farklılıkta haritalarda gösterilmektedir.